Ostatnio dodane

Rodzice S03E06

poniedziałek, 23/09/2019

Partnerzy serwisu

wtorek, 13/08/2019

Patronaty

wtorek, 13/08/2019

BBC: Gej ikoną XX wieku

wtorek, 26/02/2019

Popularne

Śląskie

wtorek, 19/02/2019

Patronaty

wtorek, 13/08/2019

O nas

poniedziałek, 18/02/2019

Partnerzy serwisu

wtorek, 13/08/2019

Wielkopolskie

wtorek, 19/02/2019

Chlamydioza

Chlamydioza

CHLAMYDIOZA co to takiego?

 

Dość częste zakażenie wywołane przez bakterię Chlamydia trachomatis, najczęściej obejmujące cewkę moczową, szyjkę macicy, odbyt, spojówki i gardło.

Jak się przenosi?

 

Zakażenie przenoszone drogą płciową (podczas każdego rodzaju kontaktu seksualnego), nawet w przypadku braku kontaktu z nasieniem lub śluzem pochwowym. Zakaźna jest wydzielina (zwykle śluzowa) z okolic zmienionych zapalnie (cewka moczowa, pochwa, oko, odbyt, gardło). Codzienne kontakty nieintymne nie stanowią zagrożenia.
W kontaktach seksualnych przed zakażeniem chronią: prezerwatywa, chusteczki lateksowe i rękawiczki.

 

Jakie są objawy?

 

Zazwyczaj dotyczą dróg moczowych (zapalenie cewki moczowej i/lub pochwy/szyjki macicy) i należą do nich śluzowy wysięk z cewki moczowej, pieczenie podczas oddawania moczu, upławy i świąd. Zakażenie może dotyczyć również odbytu, gardła czy spojówek i przebiegać z zaczerwienieniem, wysiękiem i bólem.
Objawy pojawiają się zwykle po 1-3 tygodniach od zakażenia i są zbliżone do rzeżączki, jednak częściej przebieg jest bezobjawowy. Jeśli dolegliwości jednak się pojawią, są mniej nasilone niż w przypadku rzeżączki.
Zarówno chlamydioza jak i rzeżączka mogą przebiegać z zapaleniem jąder/najądrzy, a u kobiet z zapaleniem przydatków, co po wielu latach zakażenia bezobjawowego może prowadzić do zwłóknienia jajowodów, jednej z przyczyn bezpłodności u kobiet.

 

Jak można się zbadać i leczyć?

 

Obecnie metodą z wyboru jest badanie molekularne (genetyczne) wymazu z miejsc podejrzanych o zakażenie - najczulsza metoda diagnostyczna. Wymaz ze spojówek, gardła, odbytu, pochwy czy cewki moczowej można także ocenić pod mikroskopem, jednak jest to badanie mniej czułe i dostępne wyłącznie w specjalistycznych laboratoriach mikrobiologicznych (technika immunofluorescencji). Na 2 godziny przed badaniem nie należy oddawać moczu. Niekiedy do diagnostyki wykorzystywany jest również mocz, jest to jednak metoda mniej czuła.
Leczenie jest skuteczne i proste. Antybiotyk stosowany jest przez różnie długi okres (od 1 dnia do 2 tygodni w zależności od zastosowanego antybiotyku) – szczegóły należy omówić z lekarzem.
Nie stwierdza się problemu oporności bakterii na antybiotyki.

 

Przechorowanie nie zabezpiecza przed kolejnym zakażeniem.

 

 

 

tekst za AIDS.GOV.PL

Wyświetlony 23 razy
Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework