Polska - drugi najbardziej homofobiczny kraj UE

Polska zajęła przedostatnie miejsce wśród państw Unii Europejskiej w tęczowym rankingu ILGA Europe – najważniejszym europejskim rankingu dotyczącym poziomu równouprawnienia osób LGBT.

Najmniej, bo zero punktów uzyskaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści.

Nasz kraj od 5 lat zajmuje coraz niższą pozycję w rankingu ILGA. Eksperci wskazują, że jeśli sytuacja Polaków LGBT się nie poprawi, w przyszłym roku możemy zostać liderem tego niechlubnego zestawienia. W tym roku mniej punktów od Polski (18 pkt) zdobyła jedynie Łotwa (16 pkt).
W tym roku Polskę wyprzedziła ponownie m.in. Ukraina, która poprawiła swój zeszłoroczny wynik o 2 punkty i ma ich obecnie 21. Lepszym wynikiem od Polski mogą pochwalić się również Bułgaria, Rumunia czy Węgry.
Co ciekawe, ponownym pozytywnym liderem rankingu ILGA-Europe została katolicka Malta, która zdobyła 91 na 100 punktów. Najbardziej przyjaznymi dla społeczności LGBT okazały się także Belgia, Norwegia i Finlandia. Po 73 pkt zdobyły z kolei Wielka Brytania i Francja.

lgbt mapa

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. Suma punktów we wszystkich sześciu kategoriach dała w tym roku Polsce wynik w postaci 18 punktów. Najmniej, bo zero punktów uzyskaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBT, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia.
Dużo punktów tracimy również w obszarze życia rodzinnego, jako że należymy do grupy 6 krajów UE, w których geje i lesbijki nie mogą w żaden sposób sformalizować swojego związku. Poza Polską pary osób tej samej płci dyskryminuje Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Litwa i Łotwa.

dziennik

Social

© 2013 - 2018 GAY.INFO.PL

Search