październik 19, 2021

Znamy zwycięzców 12. LGBT Film Festival

W piątek w warszawskiej Kinotece ogłoszono laureatów Nagród publiczności 12. edycji LGBT Film Festival. Nagrody przyznano w kategoriach Najlepszy film pełnometrażowy, dokumentalny i krótkometrażowy.

Za Najlepszy Film Pełnometrażowy publiczność uznała „Cykady" - osobistą historię o próbie przepracowania traum i dążeniu do samoakceptacji. To opowieść złożona z prawdziwych historii Matta Fifera (reżysera filmu) oraz Sheldona D. Browna. Obaj są nie tylko autorami scenariusza, ale także występują w głównych rolach. Film zdobył wcześniej liczne nagrody na festiwalach w Montrealu, Madrycie, Nowym Jorku i Oslo. Podbił serca krytyków i publiczności osiągając wynik 96% na Rotten Tomatoes.

Najlepszym dokumentem festiwalu został film „Transkids" Hilli Medalii - efekt czteroletniej dokumentacji życia czwórki nastolatków i ich rodzin, rzucający nowe światło na problemy społecznego i wpływu, jaki wywiera na osobach transpłciowych najbliższe otoczenie. Uzgodnienie płci w młodym wieku wzbudza wciąż kontrowersje na całym świecie, nie tylko we współczesnym, zmilitaryzowanym Izraelu, gdzie powstawał film. Jednak ten – naturalnie trudny – proces, to nie jedyne wyzwanie z jakim muszą sobie radzić ludzie na tak wczesnym etapie życia.

Po raz kolejny LGBT Film Festival przyznał też Nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. W tym roku otrzymał ją australijski obraz „Strangers" Jamiesona Pearce'a, wzruszająco-zabawny, zniuansowany portret jesieni życia. Oto Adrienne i Stewart muszą zająć się chorującą matką, która – eksplorując swoją seksualną tożsamość – zaczyna łamać zasady domu opieki.

Po uroczystości wręczenia nagród widzowie obejrzeli film zamknięcia, "Dlaczego nie ty", debiut reżyserski Evi Romen, uhonorowany główną nagrodą na Festiwalu Filmowym w Zurychu, nominowany także Austrian Film Award i Torino Film Award. Reżyserka podejmuje w nim tematy straty i odrzucenia, nie daje jednak jednoznacznych odpowiedzi. W doskonały sposób wykorzystuje malowniczość tyrolskich gór i wiosek, żeby przedstawić historię i oddać emocje, które rozdzierają jej bohaterów.

Wciąż trwają festiwalowe pokazy w Gdańsku. Przed nami jeszcze projekcje w Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy. Potem, 4 października festiwal przeniesie się do Internetu. W odsłonie online na platformie Outfilm.pl można będzie zobaczyć większość festiwalowych tytułów.

12. LGBT Film Festival odbywa się w 8 miastach oraz online:

WARSZAWA, Kinoteka 17-24 września

GDAŃSK, Kino Kameralne Cafe 17-24 września

WROCŁAW, Kino Nowe Horyzonty 17-23 września

KRAKÓW, Kino Pod Baranami 17-23 września + e-kinopodbaranami.pl, 24 września-7 października

ŁÓDŹ, Kino Bodo 18-23 września

POZNAŃ, CKZ/Kino Pałacowe 27 września-3 października

KATOWICE, Drzwi Zwane Koniem 29 września-3 października

BYDGOSZCZ, MCK/Kino Orzeł 30 września-3 października

ONLINE, na platformie Outfilm.pl 4-18 października

 

Natomiast w najbliższych dniach na naszych stronach będziemy Wam przybliżać obrazy biorące udział w tegorocznym Festiwalu

Rate this item
(0 votes)
Last modified on sobota, 25 wrzesień 2021 14:05
gay.info.pl

Redakcja gay.info.pl

www.gay.info.pl

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Popularne

CHLAMYDIOZA

CHLAMYDIOZA

Lut 15, 2020 Rate: 0.00

Ostatnio Tweetowano

Galeria

Znamy zwycięzców 12. LGBT Film Festival

4000 dni

W Niemcy ruszył tęczowy pociąg

Wyrok Trybunału w Strasburgu: "Doszło do dyskryminacji"

53 filmy w 8 miastach

#TĘCZOCHOWA

Rumunia jak PiS

Pierwsza polska bajka o rodzinie LGBT

Terminarz 12. LGBT Film Festival