wrzesień 21, 2021

Najgorszy tłuszcz do smarowania pieczywa

Zapycha tętnice, podnosi trójglicerydy

Kto z nas nie lubi zjeść na śniadanie świeżej bułki lub chleba z pysznym dodatkiem. Poza wędliną, serem i pomidorem na kanapkach znajduję się też zazwyczaj tłuste smarowidło. Tłuszcze sprawiają bowiem, że pieczywo staje się bardziej miękkie i delikatne. Niestety, nie wszystkie tłuszcze są dobre dla naszego zdrowia.

Utwardzony olej palmowy
Ma wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze zaburzają gospodarkę lipidową organizmu. I chociaż jest źródłem witaminy E, K steroli czy koenzymu Q, to może zawierać również potencjalnie szkodliwe substancje: monochloropropanodiole i ich estry oraz estry kwasów tłuszczowych glicydolu powstające podczas rafinacji. Badania na szczurach wykazały toksyczne działanie tych związków na nerki oraz wzrost ryzyka nowotworów. Podczas rafinacji usuwana jest również z niego znaczna część wartościowych substancji.

Miksy tłuszczowe
To produkty zawierające tłuszcze trans, które spożywane w nadmiarze zwiększają ryzyko nadwagi, otyłości, mogą doprowadzić do rozwoju miażdżycy, a także zawału serca. Miksy tłuszczowe składają się nie tylko z masła i olejów roślinnych, w ich składzie znajdziemy również smalec, który zwiększają poziom trójglicerydów we krwi, przez co może przyczynić się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Margaryna
Jest to emulsja tłuszczowo-wodna wytwarzana poprzez uwodornienie płynnych olejów roślinnych (rzepakowego, sojowego, palmowego, arachidowego i innych). Podczas jej wytwarzania powstają nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans. Poza tym do margaryny dodawane są zagęstniki oraz barwniki, dzięki którym smarowidło ma piękny żółty kolor. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup margaryny, lepiej wybierać droższy produkt. Tańszy wyrób składa się z olejów gorszej jakości i posiada większą ilość konserwantów oraz barwników.

Olej kokosowy
Najczęściej po ten rodzaj smarowidła sięgają weganie. Niestety, ten artykuł spożywczy to w 90 proc. nasycone kwasy tłuszczowe. Działają one destrukcyjnie na nasz organizm, ponieważ ponoszą poziom złego cholesterolu we krwi, który odkłada się w tętnicach i powoduje zatory w żyłach. Nadmierne spożywanie oleju kokosowego, może być przyczyną nadwagi i otyłości. Zbyt duża obecność tego produktu w naszym jadłospisie, podnosi ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

 

Rate this item
(0 votes)
gay.info.pl

Redakcja gay.info.pl

www.gay.info.pl

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Popularne

CHLAMYDIOZA

CHLAMYDIOZA

Lut 15, 2020 Rate: 0.00

Ruszyła polska wersja Amazona

Ruszyła polska wersja Amazona

Mar 02, 2021 Rate: 0.00

Ostatnio Tweetowano

Galeria

W Niemcy ruszył tęczowy pociąg

Wyrok Trybunału w Strasburgu: "Doszło do dyskryminacji"

53 filmy w 8 miastach

#TĘCZOCHOWA

Rumunia jak PiS

Pierwsza polska bajka o rodzinie LGBT

Terminarz 12. LGBT Film Festival

Kim Lee na plakacie 12. LGBT Film Festival!

Tęczowe Węgry