wrzesień 21, 2021

Środowiska LGBT ruszają z nowym projektem. Chcą zbadać wolność zgromadzeń

Stowarzyszenie Tęczowe Opole i Fundacja Równość.org.pl rozpoczynają trzyletni projekt badawczy, który ma zmierzyć skalę nadużyć policjantów w trakcie manifestacji. Organizatorzy chcą także sprawdzić, czy wszystkie środowiska mają równe prawa do demonstracji oraz czy niektóre organizacje są na uprzywilejowanej pozycji.

- W ostatnich latach zaobserwowaliśmy w Polsce niebezpieczny trend ograniczania wolności obywatelskich. W 2016 roku wprowadzono do polskiego prawa pojęcie zgromadzeń cyklicznych, które mają pierwszeństwo nad pozostałymi i w ten sposób kompletnie zaburzono hierarchie wolności obywatelskich. Widzimy niebezpieczeństwo związane z nieporównywalnie większym ograniczaniem wolności zgromadzeń środowiskom LGBT w porównaniu do organizacji nacjonalistycznych czy faszystowskich - tłumaczy Artur Maciejewski z Fundacji Równośc.org.pl.

Na konferencji inaugurującej projekt przedstawiono wstępne wyniki badania dotyczące bezpieczeństwa i zachowania policji na demonstracjach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku w sprawie aborcji.

Projekt badawczy ma zakończyć się w 2023 roku.

Rate this item
(0 votes)
gay.info.pl

Redakcja gay.info.pl

www.gay.info.pl

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Ostatnio Tweetowano