"Pan jest GEJEM?"

"Pan jest GEJEM?"

Mieszkaniec Gdańska, po tym ja próbował wezwać karetkę do swojego partnera, złożył skargę. Usłyszał w słuchawce pytanie "Pan jest gejem?"

Radni sejmiku pomorskiego i dyrektor pogotowia uznali, że nie doszło do nieprawidłowości.

Pan Patryk zadzwonił w nocy na numer alarmowy 112, po tym jak jego partner upadł i ciężko się zranił. Dyspozytorka przełączyła go do pogotowia ratunkowego.

Spanikowany Pan Patryk zaczął od informacji, że "mój chłopak się przewrócił i wokół jest pełno krwi", której nie potrafił zatamować. Wtedy zapadła cisza w słuchawce, by po chwili nasz bohater mógł usłyszeć "Co to znaczy mój chłopak? Aha... czyli jest Pan gejem?"

W pogotowiu nie było nieprawidłowości

– Dyspozytor zamiast udzielić informacji na temat pierwszej pomocy, tracił czas na zadawanie dyskryminujących pytań – mówi Patryk Szczepański. – Z pleców mojego partnera lała się krew, on sam był na granicy omdlenia. Podałem adres i rozłączyłem się, ale za chwilę znów zadzwoniłem na numer alarmowy z pytaniem, czy na pewno zgłoszenie zostało przyjęte. Rozmawiałem z innym mężczyzną, który rzeczowo powiedział mi, co mam zrobić i potwierdził, że pomoc już jest w drodze.

– Po przesłuchaniu taśmy z nagraną rozmową nie dopatrzyliśmy się naruszenia godności – mówi „Wyborczej” Jerzy Kozdroń przewodniczący komisji sejmiku. – Dyspozytor przyjmował interwencję spokojnie, to dzwoniący używał ostrych słów. Można to wytłumaczyć sytuacją, w jakiej się znalazł. W naszej ocenie pracownik użył być może niezręcznego sformułowania, ale nie były to słowa obraźliwe, złośliwe czy napastliwe.

Niezbędne szkolenia

Nie uważamy, aby takie zachowanie było niefrasobliwe. Potrzebne są szkolenia dla dyspozytorów, lekarzy, pielęgniarek etc. przygotowujące do kontaktów nie tylko z osobami starszymi, upośledzonymi - jak to jest do tej pory. Powinny takie osoby być także przeszkolone do kontaktów z osobami LGBT. W Gdańsku już przeprowadzono takie szkolenia z nauczycielami, prawnikami i lekarzami i jest to pierwsze miasto przeprowadzające tego typu kurs. 

Cała sytuacja pokazuje ogromną potrzebę otwartej dyskusji na ten temat oraz uświadomienia wielu grupom zawodowym, że osoba LGBT niczym nie różni się od pozostalych.

 

/wyborcza/naTemat/GiP/

Wyświetlony 31 razy
Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework