Choroby zakaźne

HSV

 

 

 

Jak się przenosi?

 

Zakażenie jest przenoszone podczas bliskich kontaktów z osobami z czynnymi zmianami na skórze i błonach śluzowych (pęcherzyki, owrzodzenia), a w mniejszym stopniu również podczas kontaktów z osobami zakażonymi bezobjawowo. Po pierwotnym zakażeniu wirus pozostaje w uśpieniu w zwojach nerwowych, gdzie w razie spadku odporności może dojść do jego reaktywacji i ponownego pojawienia się zmian w okolicy unerwianej przez zajęte zwoje nerwowe.
Do zakażenia HSV-1 dochodzi zazwyczaj w okresie młodzieńczym, natomiast HSV-2 – zwykle podczas kontaktów seksualnych.

 

 

 

Jakie są objawy?

 

Zarówno w przypadku zakażenia pierwotnego jak i reaktywacji pierwszym objawem jest swędzenie w miejscu namnażania się wirusa, następnie pojawiają się zaczerwienienie i grudki, zmieniające się z kolei w pęcherzyki pokryte cienką warstwą naskórka. Pęcherzyki łatwo pękają i przekształcają w płytkie lecz bolesne owrzodzenia (zarówno na skórze jak i na błonach śluzowych). Obecność tych owrzodzeń zwiększa ryzyko zakażenia HIV 5-10 razy.

 

 

 

Jak można się zbadać i leczyć?

 

W większości przypadków rozpoznanie można postawić w oparciu o wygląd zmian. W przypadkach wątpliwych pobiera się niekiedy fragment owrzodzenia i ocenia go pod mikroskopem. W leczeniu stosuje się acyklowir, zwykle przez 5-7 dni, niekiedy dłużej. W przypadku zmian rozległych, nawracających lub zakażonych (również bakteryjnie) konieczne może być wydłużenie terapii i dołączenie antybiotyku. W skrajnych przypadkach (zmiany często nawracające) acyklowir może być stosowany przez wiele miesięcy lub lat.

tekst za AIDS.GOV.PL

Social

© 2013 - 2018 GAY.INFO.PL

Search