HOMOFOB Europy

Było źle, jest tragicznie.

 

Według właśnie opublikowanego międzynarodowego rankingu równouprawnienia osób LGBT w Europie, Polska oficjalnie spadła z przedostatniego na ostatnie miejsce w całej Unii Europejskiej. I to nie dlatego, że w Europie dzieje się coraz lepiej. Na wyższym miejscu (biorąc pod uwagę całą Europę) jest nawet Ukraina.

ILGA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów, opublikowało tegoroczny Rainbow Europe – najważniejszy europejski ranking badający poziom równouprawniania osób LGBTI w Europie (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych).

Od 2009 roku ILGA publikuje swój ranking i mapę pokazującą poziom równouprawnienia. Nie opiera się na opinii publicznej, tylko istniejących w każdym badanym kraju przepisach, które mają wpływ na sytuację osób LGBT.

Poza Unią, wśród wszystkich 46 badanych państw, gorzej jest tylko w 7 krajach: księstwie San Marino, Białorusi, księstwie Monaco, Rosji (gdzie czeczeńskie władze organizowały obozy koncentracyjne dla homoseksualistów), Armenii, Turcji i Azerbejdżanie.

Mapa w wersji interaktywnej dostępna jest tutaj.