OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE

My, osoby aktywistyczne oraz zrzeszone w organizacjach tworzących koalicję “TAK dla prewencji suicydalnej!” alarmowaliśmy o szkodliwości słowa “kys” w finałowej dwudziestce plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2023.

Zmagamy się z ogromną falą prób samobójczych wśród młodych osób. W 2022 roku padł ponowny rekord liczby prób samobójczych dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Ponad 2000 osób do 18. roku życia podjęło próbę S w ubiegłym roku, a 150 z tych prób zakończyło się śmiercią.


Słowo “kys” (zgodnie z definicją podaną na stronie PWN) to skrótowiec od ang. kill yourself, czyli dosł. zabij się. Promowanie samo*bójstwa jako żartu lub obelgi jest nieetyczne, jak również niezgodne z regulaminem konkursu, który zakłada, iż nominowane słowa nie mogą nawoływać do przemocy oraz muszą być zgodne z prawem. Namawianie do samo*bójstwa jest niezgodne z prawem, a także jest formą przemocy. Używanie samo*bójstwa jako obelgi czy żartu jest niemoralnym działaniem, które według psychologów może pogłębiać problemy psychiczne i zwiększać ryzyko samobójstwa.

Dziękujemy organizatorom konkursu za podjęcie decyzji o usunięciu powyższego wyrażenia z finałowej dwudziestki plebiscytu.

Paulina Filipowicz (psycholożka)
Fundacja GrowSpace
Szczera Sfera
Fundacja diversytyPL
Akcja Demokracja
Agata Kobylińska (Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. dzieci i młodzieży)
Kosma Kołodziej (dr nauk o zdrowiu)
Stowarzyszenie Instytut Równości
Minerwa Wdzięczkowska (suicydolożka)
Stowarzyszenie Do!Pamina Lab
Fundacja Neuroróznorodności
Olsztyński Marsz Równości
Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom
No Pain In Your Brain
Miło Cię Widzieć
Nastoletni Azyl
gay.info.pl
fetish.info.pl
grupa FetIsh Poland

Powiązane artykuły

Copyright © gay.info.pl 2013 - 2023 / Design by gay.info.pl