Zapowiada błogosławienie par LGBT

Kard. Schönborn nie akceptuje stanowiska Watykanu. Zapowiada błogosławienie par LGBT

 

Niedawny dokument watykański, sprzeciwiający się uznawaniu związków osób tej samej płci za małżeństwa, wywołał niezadowolenie niektórych biskupów austriackich. Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn porównał Kościół do „matki, która nie może odmówić błogosławienia swych dzieci” i zapowiedział, że w pewnych okolicznościach będzie błogosławił pary homoseksualne i lesbijskie.

Kongregacja Nauki Wiary wydała 15 marca orzeczenie, stwierdzające, iż związki osób tej samej płci nie mogą być uznane za małżeństwa i Kościół nie może ich błogosławić. „Nie godzi się udzielać błogosławieństwa relacjom lub nawet stałym parom, które zakładają praktykę seksualną poza małżeństwem (to znaczy poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, otwartym z samej swej istoty na przekazywanie życia)” – głosi wspomniany dokument watykański.

Komentując to stwierdzenie kard. Schönborn (który w 2016 uczestniczył w prezentacji w Watykanie posynodalnej adhortacji Franciszka Amoris Laetitia) oświadczył, że „nie jest z niego zadowolony”.

W wywiadzie ogłoszonym 24 marca w piśmie archidiecezji wiedeńskiej „Der Sonntag” porównał on Kościół do matki, która „nie odmówi pobłogosławienia” swych dzieci, nawet wtedy „gdy jej syn lub córka przeżywają jakiś problem w życiu”. Metropolita wyjaśnił, że „jeśli prośba o błogosławieństwo nie jest zwykłym widowiskiem, to znaczy swego rodzaju uwieńczeniem jakiegoś zewnętrznego obrzędu i jeśli jest ona szczera jako rzeczywista prośba o błogosławieństwo Boże na drogę życia, które obie osoby mają zamiar przemierzać w każdej sytuacji, wówczas nie odmówi się [im] tego błogosławieństwa” – stwierdził rozmówca gazety.

tekst za: Pch24