Jak się przenosi?
Zakażenie przenoszone drogą płciową (podczas każdego rodzaju kontaktu seksualnego), nawet w przypadku braku kontaktu z nasieniem lub śluzem pochwowym. Zakaźna jest wydzielina (zwykle śluzowa) z okolic zmienionych zapalnie (cewka moczowa, pochwa, oko, odbyt, gardło). Codzienne kontakty nieintymne nie stanowią zagrożenia.
W kontaktach seksualnych przed zakażeniem chronią: prezerwatywa, chusteczki lateksowe i rękawiczki.
Jakie są objawy?
Zazwyczaj dotyczą dróg moczowych (zapalenie cewki moczowej
i/lub pochwy/szyjki macicy) i należą do nich śluzowy wysięk z cewki moczowej, pieczenie podczas oddawania moczu, upławy i świąd. Zakażenie może dotyczyć również odbytu, gardła czy spojówek i przebiegać z zaczerwienieniem, wysiękiem i bólem.
Objawy pojawiają się zwykle po 1-3 tygodniach od zakażenia i są zbliżone do rzeżączki, jednak częściej przebieg jest bezobjawowy. Jeśli dolegliwości jednak się pojawią, są mniej nasilone niż w przypadku rzeżączki.
Zarówno chlamydioza jak i rzeżączka mogą przebiegać z zapaleniem jąder/najądrzy, a u kobiet z zapaleniem przydatków, co po wielu latach zakażenia bezobjawowego może prowadzić do zwłóknienia jajowodów, jednej z przyczyn bezpłodności u kobiet.
Jak można się zbadać i leczyć?
Obecnie metodą z wyboru jest badanie molekularne (genetyczne) wymazu z miejsc podejrzanych o zakażenie - najczulsza metoda diagnostyczna. Wymaz ze spojówek, gardła, odbytu, pochwy czy cewki moczowej można także ocenić pod mikroskopem, jednak jest to badanie mniej czułe i dostępne wyłącznie w specjalistycznych laboratoriach mikrobiologicznych (technika immunofluorescencji). Na 2 godziny przed badaniem nie należy oddawać moczu. Niekiedy do diagnostyki wykorzystywany jest również mocz, jest to jednak metoda mniej czuła.
Leczenie jest skuteczne i proste. Antybiotyk stosowany jest przez różnie długi okres (od 1 dnia do 2 tygodni w zależności od zastosowanego antybiotyku) – szczegóły należy omówić z lekarzem.
Nie stwierdza się problemu oporności bakterii na antybiotyki.
Przechorowanie nie zabezpiecza przed kolejnym zakażeniem.
tekst za: Krajowe Centrum ds. AIDS